Kamenný koberec svojpomocne
Často dostávame otázku, či pokládku kamenného koberca zvládne aj tzv. domáci kutil, priemerne zručný chlap.
Odpoveď je v podstate v samotnom človeku, či si na to trúfa.
Podľa našich skúseností je lepšie, pokiaľ si pokládku urobí domáci pán, ako keby mal hľadať murára vševeda kríženého s truhlíkom, ktorý všade bol, všetko videl a aj robil. Tento druh murára si neprečíta ani návod, lebo to už videl v TV a je to vraj jednoduché. Jednoduché to možno je, ale má to svoje pevné body postupu, a ak tie pán majster nedodrží, pán domáci aj s pani domácou môžu už len nariekať najneskôr po prvej zime.
V čom je teda fígeľ?
1. Príprava podkladu
Starý betón je lepší ako nový. Prečo? Starý betón je dobre usadený, popraskaný tam kde ho tlačilo, povrch prirodzene obrúsený. Väčšinou ho stačí očistiť, kde sa drolí, mierne pobúchať a máme stabilný podklad.
Nové betónové plochy často “pracujú” ešte pár mesiacov, na povrchu môžete nájsť tzv.cementové mlieko (treba dôkladne prebrúsiť), pri rýchlostavbách betón nieje vyzretý a pod.
Ako teda pripraviť podklad?
Betónový podklad dôkladne očistite (cementové mlieko, mach, oleje). Dobrým pomocníkom je silná vapka, brúska s oceľovým kartáčom. Pri očistení suchou cestou je potrebné podklad dobre povysávať. Pokiaľ sú v betóne priehlbiny, nechajte ich tak, kamenný koberec to zrovná. Pokiaľ sa rozhodnete veľké diery a praskliny urovnať, v žiadnom prípade nedoporučujeme kléber, navštívte stavebniny a tam vám poradia špeciálne betóny na takýto účel (vysoko pevnostné triedy betónu, špeciálne hmoty, cenovo 20-30€/25kg).
2. Penetrácia podkladu. Áno či nie?
Na internete, prípadne u predajcov môžete dostať informáciu, že penetrovať podklad nieje potrebné, lebo živica je vraj samopenetračná. Už len to “samo” napovedá či áno a či nie. Keďže zastávam názor, že penetrácia je potrebná, vysvetlím aj prečo, resp. ako som k tomuto názoru prišiel. Našimi odberateľmi nie sú len domáci majstri, ale aj firmy, ktorých podstatou podnikania sú epoxidové liate podlahy, čo v podstate je aj kamenný koberec. Spýtajte sa v takýchto firmách, či pred tým, ako urobia v nejakej výrobnej hale liatu podlahu, vynechajú penetráciu, adhézny mostík.
Ak vám niekto povie áno, tak od nich si podlahu robiť nadávajte. Jednoznačne nie. Dôvodov je niekoľko, ale to je na inú tému.
Čím penetrovať? Epoxidom (obe zložky A+B)! Nepoužívajte penetrácia iného druhu (na vodnej báze). Epoxid je síce drahší, ale profesionáli to tak robia a vedia prečo.
Spotreba epoxidovej živice na penetráciu je od 0,25kg/m2, čo pri súčasných cenách predstavuje náklady cca. 2,50€/m2.
Penetráciu je ideálne vykonať jeden deň vopred pred plánovanou pokládkou, aby povrch zostal čo najčistejší.
3. Pokládka kamenného koberca
A./ Miešanie, príprava zmesi
Asi najkritickejší bod. Vyžaduje si zodpovednosť, aj keď ide o pomerne jednoduchú operáciu, v tejto fáze sa dejú najčastejšie chyby. Kameň býva balený vo vreckách, v závislosti od predajcu cca 20-25kg (u nás 25kg). Zákazník pri kúpe teda dostane pár vriec kameňa, a k nemu nejaké bandasky, plechovky, označené ako ZLOŽKA A(živica) + ZLOŽKA B(tvrdidlo).
Dvojzložková epoxidová živica je dodávaná v rôznych baleniach, ale ako celok, tj. dávkovanie-váženie sa robí priamo pri realizácii. A práve tu treba venovať zvýšenú pozornosť.
Na trhu existuje viacero epoxidových živíc pre kamenný koberec a jej výrobca udáva vzájomný pomer jednotlivých zložiek, ako aj váhový pomer ku kamenivu. Preto nech kúpite kamenný koberec kdekoľvek, prečítajte si túto informáciu.
V našej firme ponúkame (r.2015) dva druhy epoxidovej živice kde vzájomný pomer A : B je 2,1 : 1 resp 1,8:1.
Váhový pomer, živicová zmes AB : Kamenivo je 1:17-20 podľa frakcie kameňa, tj. 1kg AB zmesi na 17-20kg kameňa. Keďže balenie kameniva je 25kg (25:17), na 25kg kameniva to predstavuje cca.1,5 živicovej zmesi, resp. pri určitých frakciách kameňa 1,4kg.
Ako teda miešať zmes pre kamenný koberec. V podstate platí všeobecné pravidlo 3+3minuty.
3 minúty miešať zložku A so zložkou B, následne pridajte túto zmes do kameňa a miešajte ďalšie 3 minúty. Doba spracovania je v závislosti od vonkajších teplôt cca.20-40 minút.
Vždy si pripravte len toľko materiálu, koľko stihnete spracovať. Čiže max 1-2 vrecká a k ním príslušné množstvo živice.
B./ Pokládka, uhladenie
Posledný krok, pri ktorom sa požaduje aspoň aká taká zručnosť. Pripravenú zmes vysypte na zem, nahrubo roztiahnite. Môžete si pomôcť vodiacimi hranolčekmi, po ktorých stiahnete vrstvu kameňa do približne rovnakej hrúbky. Potom už len stačí povrch mierne popritláčať a uhladiť. Miestami občas treba dohodiť alebo odobrať. Náradie si priebežne čistite acetónom, hladítko sa bude pekne šmýkať po povrchu. Nezabudnite používať ochranné pracovné pomôcky.
K pochôdznemu vytvrdnutiu dochádza cca. do 24hod (podľa teplôt), plné vytvrdnutie, napr. pre pojazd autom je 3-5dní.
Tak a máte hotovo. Pokiaľ dodržíte zásady prípravy podkladu, dodržanie pomerov (A+B+kameň) a miešania 3+3minúty, z technického pohľadu by vám mal kamenný koberec slúžiť veľmi dlho. Estetické hľadisko bolo vo vašich rukách a zručnosti.